Národná cena za komunikačný dizajn 2016

Národná cena za komunikačný dizajn 2016 - výsledky

Výsledky Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016 sú známe. V piatok 27. 5. 2016 večer sa na slávnostnom vyhlásení v podkroví Slovenského múzea dizajnu, za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana, zástupcov partnerov, mediálnych partnerov a ďalších významných hostí, odovzdali všetky ceny. Medzinárodná porota vybrala víťazov zo 134 prác, ktoré postúpili do finále.
Národnú cenu za komunikačný dizajn 2016 získala knižná edícia Rudolf Sloboda grafického dizajnéra Borisa Meluša pre klienta vydavateľstvo Slovart.
Národná cena za experimentálny komunikačný dizajn 2016 patrí projektu Balustráda na Farských schodoch v Žiline, od autorskej štvorice Marcel Benčík, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký pre klienta OOCR Malá Fatra.
Cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za študentský komunikačný dizajn získala dizertačná práca Súčasná tvorba písma na Slovensku. Dizajn textovej rodiny písma autora Samuela Čarnokého z Technickej univerzity v Košiciach (pedagóg Marian Oslislo).
Cenou za komunikačný dizajn 2016 boli tento rok ocenené dva projekty. Publikácia Cvernovka od Martina Mistríka Nový kreatívny koncept televízneho identu programových služieb RTVS – Jednotky a Dvojky z dielne pražského štúdia Oficina pre klienta RTVS.
Cenu poroty si tento rok za kolekciu prác v oblasti multimediálneho komunikačného dizajnu odniesli Veronika Obertová a Michaela Čopíková z Ové Pictures.
Cenu ministra kultúry SR za prínos pre rozvoj komunikačného dizajnu na Slovensku a v zahraničí má Peter Biľak, rešpektovaný grafický dizajnér, typograf, autor niekoľkých druhov písiem, vydavateľ  a pedagóg, ktorý pôsobí v Holandsku.
Na základe odporúčania odbornej obce nominovala porota na Cenu ministra hospodárstva SR pre spoločnosť, organizáciu, ktorá svojím profesionálnym prístupom prispieva k rozvoju komunikačného dizajnu – Slovenskú národnú galériu a vydavateľstvo Artforum. Minister hospodárstva SR využil možnosť ceny neudeliť v zmysle štatútu súťaže. Obom nominovaným Slovenské centrum dizajnu odovzdalo diplom o nominácii odbornej poroty.
Ocenenie má aj multimediálny projekt LookBook Jána Šicka, ktorý vznikol pre Slovak Fashion Council - získal Cenu novinárov, Víťaza vybrali zástupcovia mediálnych partnerov súťaže počas prvého dňa výstavy finalistov Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016.
Cenu verejnosti získalo na základe hlasovania návštevníkov výstavy dielo Skvost, identita značky Brooch Couture with Grace autorky Mikiny Dimuovej pre klienta Skvost, s. r. o., Bratislava.
Na slávnostnom odovzdávaní cien bolo vylosovaných 10 hlasovacích lístkov, ich majitelia získali od SCD balíček publikácií a časopisov.
Okrem diplomov boli víťazom odovzdané zaujímavé ceny. Víťaz kategórie študentský komunikačný dizajn získal mesačný rezidenčný pobyt v unikátnom kreatívnom priestore Nova Iskra v Belehrade vďaka partnerovi súťaže Creative Industry Košice. Vďaka partnerovi súťaže – Goetheho inštitút v Bratislave – má víťaz kategórie experimentálny komunikačný dizajn zabezpečený pobyt v Berlíne spojený s účasťou v jednom z kreatívnych kurzov Berlin Summer University of the Arts. Držiteľky Ceny poroty získavajú vďaka Pixel Federation účasť na unikátnom dvojdňovom pražskom evente Splash, v rámci ktorého sa koná množstvo prednášok, workshopov a sprievodných podujatí pre 2D, 3D grafikov a animátorov. Všetci autori dizajnu víťazných diel získavajú od partnera Úradu priemyselného vlastníctva darčekové poukazy na Poradenstvo v priemyselnoprávnej oblasti.
Držiteľovi Ceny novinárov uhradí SCD lístok na podujatie Ars Electronica. Víťaz Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016 získa od SCD úhradu účastníckeho poplatku na podujatie Typo Berlin - Professional Early Bird. Všetci ocenení tiež získajú predplatné časopisu Designum 2016.
Víťazné práce sú prezentované na výstave finalistov Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016, ktorá potrvá  do 10. júla 2016 v priestoroch galérie Satelit a
v podkroví Slovenského múzea dizajnu. Pripravených je aj niekoľko sprievodných podujatí vrátane prezentácií ocenených autorov.

 

 

 

Súbory na stiahnutie
súbor PDF NCD 2016 - výzva pdf (2,7 MB)
súbor PDF Súťažné podmienky NCD 2016 pdf (201,9 kB)
súbor PDF Štatút NCD pdf (744,5 kB)