Národná cena za komunikačný dizajn 2016 - výsledky

Národná cena za komunikačný dizajn 2016 - výsledky

Miesto: Bratislava, Slovensko


27. 5. 2016

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov NCD 2016 27. 5. 2016 večer  v podkroví Slovenského múzea dizajnu, za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana, zástupcov partnerov, mediálnych partnerov a ďalších významných hostí, boli odovzdané  všetky ocenenia a ceny. Medzinárodná porota vybrala víťazov zo 134 prác, ktoré postúpili do finále a boli prezentované na výstave finalistov Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016, ktorá potrvá  do 10. júla 2016 v priestoroch galérie Satelit a v podkroví Slovenského múzea dizajnu.

Národnú cenu za komunikačný dizajn 2016 získala knižná edícia Rudolf Sloboda grafického dizajnéra Borisa Meluša pre klienta vydavateľstvo Slovart.
video YouTubeNárodná cena za experimentálny komunikačný dizajn 2016 patrí projektu Balustráda na Farských schodoch v Žiline, od autorskej štvorice Marcel Benčík, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký pre klienta OOCR Malá Fatra.
video YouTube

Cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za študentský komunikačný dizajn získala dizertačná práca Súčasná tvorba písma na Slovensku. Dizajn textovej rodiny písma autora Samuela Čarnokého z Technickej univerzity v Košiciach (pedagóg Marian Oslislo).
video YouTube 

Cenou za komunikačný dizajn 2016
boli tento rok ocenené dva projekty. Publikácia Cvernovka od Martina Mistríka Nový kreatívny koncept televízneho identuprogramových služieb RTVS– Jednotky a Dvojky z dielne pražského štúdia Oficina pre klienta RTVS.
video YouTube


Cenu poroty
si tento rok za kolekciu prác v oblasti multimediálneho komunikačného dizajnu odniesli Veronika Obertová a Michaela Čopíková z Ové Pictures.
video YouTube


Cenu ministra kultúry SR
za prínos pre rozvoj komunikačného dizajnu na Slovensku a v zahraničí má Peter Biľak, rešpektovaný grafický dizajnér, typograf, autor niekoľkých druhov písiem, vydavateľ  a pedagóg, ktorý pôsobí v Holandsku.
video YouTube

Na základe odporúčania odbornej obce nominovala porota na Cenu ministra hospodárstva SR pre spoločnosť, organizáciu, ktorá svojím profesionálnym prístupom prispieva k rozvoju komunikačného dizajnu – Slovenskú národnú galériu a vydavateľstvo Artforum. Minister hospodárstva SR využil možnosť ceny neudeliť v zmysle štatútu súťaže. Obom nominovaným Slovenské centrum dizajnu odovzdalo diplom o nominácii odbornej poroty.
video YouTube

Ocenenie má aj multimediálny projekt LookBook Jána Šicka, ktorý vznikol pre Slovak Fashion Council - získal Cenu novinárov, Víťaza vybrali zástupcovia mediálnych partnerov súťaže počas prvého dňa výstavy finalistov Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016.
video YouTube

Cenu verejnosti získalo na základe hlasovania návštevníkov výstavy dielo Skvost, identita značky Brooch Couture with Grace autorky Mikiny Dimuovej pre klienta Skvost, s. r. o., Bratislava.
video YouTube

Na slávnostnom odovzdávaní cien bolo vylosovaných 10 hlasovacích lístkov, ich majitelia získali od SCD balíček publikácií a časopisov.
Okrem diplomov boli víťazom odovzdané zaujímavé ceny. Víťaz kategórie študentský komunikačný dizajn získal mesačný rezidenčný pobyt v unikátnom kreatívnom priestore Nova Iskra v Belehrade vďaka partnerovi súťaže Creative Industry Košice. Vďaka partnerovi súťaže – Goetheho inštitút v Bratislave – má víťaz kategórie experimentálny komunikačný dizajn zabezpečený pobyt v Berlíne spojený s účasťou v jednom z kreatívnych kurzov Berlin Summer University of the Arts. Držiteľky Ceny poroty získavajú vďaka Pixel Federation účasť na unikátnom dvojdňovom pražskom evente Splash, v rámci ktorého sa koná množstvo prednášok, workshopov a sprievodných podujatí pre 2D, 3D grafikov a animátorov. Všetci autori dizajnu víťazných diel získavajú od partnera Úradu priemyselného vlastníctva darčekové poukazy na Poradenstvo v priemyselnoprávnej oblasti.
Držiteľovi Ceny novinárov uhradí SCD lístok na podujatie Ars Electronica. Víťaz Národnej ceny za komunikačný dizajn 2016 získa od SCD úhradu účastníckeho poplatku na podujatie Typo Berlin - Professional Early Bird. Všetci ocenení tiež získajú predplatné časopisu Designum 2016.

Fotogaléria vystavených prác
 

ikonka PDF TS NCD 2016  Výsledky NCD 2016 - Poznáme najlepší slovenský komunikačný dizajn  (pdf; 286 kB) - 30.5.2016 

Organizátori:
Slovenské centrum dizajnu, Ministerstvo kultúry SR

Spolupráca:
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Ministerstvo hospodárstva SR

Kontakt:
Slovenské centrum dizajnu
Jakubovo nám. 12
P.O. Box 131
814 99 Bratislava
ncd@sdc.sk
www.scd.sk

Prípravný tím:
RNDr. Margita Michlíková, tajomníčka súťaže NCD 2016
+421 2 2047 7315, +421 918 110 255; ncd@scd.sk
Mgr. Lenka Bednárová, PR
+421 910 907 805; lenka.bednarova@scd.sk
Mgr. art. Július Nagy, vizuál súťaže
+421 903 257 190; jnagy@calder.sk
Mgr. art. Robert Paršo, online hodnotenie
+421 948 502 611; mail@multitalent.sk
Mgr. art. Anna Ulahelová,
koordinácia a grafický dizajn úvodnej kampane a sprievodných akcií
aulahelo@gmail.com

 
Partneri:
Creative Department  
Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava 
DAAD
SATELIT
Creative Industry Košice
Goetheho inštutút
Berliner career College
Pixel Federation
Pilsner-Urquell


Mediálni partneri:
Designum 
Czechdesign.cz, Denník N, 365typo, Informácie, Webnoviny, RTVS, Rádio Devín, Rádio_FM, SITA, WebnovinyDesignby, Citylife, Design Cabinet CZ, Sketcher, Čerstvé Ovocie, DeTePe, DesignMag, ASIL, Printprogress , Trendy Bývanie
Artplan, Kam do mesta, BKIS, Obchodná ulica,

 

FB: https://www.facebook.com/Slovensk%C3%A9-centrum-dizajnu-210418115645050/?ref=nf

 

 

Súbory na stiahnutie
súbor PDF NCD 2016 - výzva pdf (2,7 MB)
súbor PDF Súťažné podmienky NCD 2016 pdf (201,9 kB)
súbor PDF Štatút NCD pdf (744,5 kB)